What the Heck…Health Foods?



Mmmmmm…looks tasty…costs more…

Everyone is FAT! America is UNHEALTHY! We are OVERWEIGHT and can’t control our habit of going to Burger King and ordering Whoppers (on sale! 2 for 1 today!), a large fry and a shake! What is wrong with us?!?!?!

Well…have ya been to the grocery store lately? Oh sure…I would LOVE to eat healthy (and have been!), but have you done the whole “comparing of prices” thing? I would love to march into my local Kroger store, skip down the aisles humming the theme to “Bonanza” and buy everything that is not only good for my body, but also good for the environment. However what stops me from doing that is the fact that everything that is healthy or good for the environment costs DOUBLE what all the other crap does!

A box of “healthy” cereal can run you 5 bucks compared to the sugar-coated stuff that is $2.50. A bag of nuts is $6! And the health juices that everyone is sucking down are anywhere from $1.50 to $2! Hell…a bottled water costs $1.25! Why not just get it out of the tap? It’s free! Well…not really…but you get the idea.

And those healthy environment products like recycled paper towels and what not? Oh…those are nice and pricey also. Love the eco-friendly laundry detergent…if only I didn’t have to take out a 2nd loan to buy it. Nice try Mr. Marketer…but I’m kinda broke right now. The environment will have to suffer a little while longer apparently.

Seriously…isn’t the selling point of all the healthy stuff is that it has LESS stuff in it? So why does it cost more? Is it the processing? The shipping? Is this stuff heavier than the sugar-coated crap my kids want to eat? WTF??? C’mon! Gimme a break!

You want America to eat better? Lower the freakin’ prices on this stuff and maybe we will! But for now…little Johnny will probably keep on eating the Big Macs and the Sugar Poofs ’cause ya know why? It’s all cheaper. And right now…cheaper is better.

‘Nuff said.

This entry was posted in Thoughts, What The Heck...? and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

7 Responses to What the Heck…Health Foods?

  1. teeni says:

    Thank you. I’ve been wanting to write this exact post for a while now (especially after the last trip to the grocery store). Nice job.

    Thanks! I’ve been wanting to write that story for a while now…but I was reminded of it today after shopping and decided it was time! 🙂

  2. Red says:

    you wanna know what’s sickening?
    to have to buy specialty food because the spouse can’t eat just “regular” food .. because if he did, he’d have something similiar to a case of food poisoning, and to buy a loaf of bread for him (which is actually the size of a half loaf) only costs a mere $5.29. Over five fucking dollars for a half loaf of bread.

    OUCH! I’m tellin’ ya…its ridiculous!

  3. mom says:

    Sounds like Red’s spouse has something similar to dad? No gluten, enhancers, preservatives. Does she make her own bread/noodles, etc, from potato and tapioca flour like I do? Mom

    Uh…I don’t know…why don’t you call her and ask? You can reach her on her site…

  4. Danielle-lee says:

    Oh my god! I totally agree! It’s awful! My mom is a single parent, and it’s just easier for her to run by taco bell or mcdonalds and spend $5 on dinner for her and my sister, rather than spend about $100 on HEALTHY, NECESSARY GROCERIES for a week. It’s nuts. I just spent $8 on bread and milk. THAT’S ALL I GOT!

    Its crazy!

  5. Red says:

    “Mom” …. Yes, I do .. From rice and sourghum too.
    And yes, the husband has Celiac .. no gluten *sigh*

    Uh…yeah. You guys wanna swap phone numbers and compare diets? LOL

  6. mandy says:

    Awesome post! It is ridiculous that people can buy their family a full meal from McD’s for less than a pack of chicken breasts costs at the grocery store. And that’s for the chock-full-of-hormones, fluid-injected, tortured-before-they-were-slaughtered chicken. I can’t even think about the price of the free-range, all-natural, happy-go-lucky chickens.

    For desert, you can buy a tub of icecream AND a pack of cookies for less than you would pay for a bag of apples. APPLES!!!! Don’t those things grow on trees???? WTF! (and I don’t mean “why, that’s fantastic!”)

    Thanks sis! It’s IS ridiculous! Luckily, your kids are so active you don’t seem to have to worry about it much!

  7. Brain Health says:

    As much as we want to be healthy and buy that healthy food, we can’t help but resort to McDonald’s because they are less expensive. And there’s no need to cook, all you need is to eat, and in fact you can even order online or on the telephone. Now how easy is that? No wonder why choose fast food over those healthy foods.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s